Parawany spawalnicze – jaki poziom zabezpieczenia dają?


Parawany spawalnicze służą do ochrony oczu przed rozbłyskami światła i skóry osób bez odzieży ochronnej, które przebywają obok miejsca, gdzie odbywają się prace spawalnicze. Dodatkowo stanowią ochronę przed odpryskami spawalniczymi oraz iskrami i niwelują promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe.

Wykorzystanie parawanów spawalniczych
Parawany są zazwyczaj osadzone na ramce z profili i posiada kółka umożliwiające ich przemieszczanie. Ich konstrukcja pozwala na szeroki wachlarz zastosowania. Można je łączyć ze sobą, dzięki czemu nie trzeba budować ścianek odgradzających. Po skończonej pracy można swobodnie je przemieścić i nie zajmują one zbyt wiele miejsca. Możemy je również zamontować na stałe. Dodatkowo są one bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Rodzaje parawanów spawalniczych.
Parawany spawalnicze są wypełnione lamelami lub kotarą spawalniczą z PCV o różnych stopniach przezroczystości. W zależności od potrzeb wybieramy odpowiednią przezroczystość parawanu, np przy rozdzieleniu stanowisk spawalniczych wybierzemy tę o najmniejszej przepuszczalności światła. Wyróżniamy w tym parawany stacjonarne i mobilne. Te mobilne dają nam szersze spektrum zastosowania, można je przenosić wraz z postępem prac.

Jak chronią parawany spawalnicze?
Zgodnie z przyjętymi normami parawany odbijają mniej niż 10% światła padającego. Daje to pewność, że pracownik pracujący ze spawarką jest odpowiednio chroniony. Warto wziąć pod uwagę również grubość kotary. Te o grubości 2mm chronią dodatkowo przed odpryskami i iskrami, natomiast te o grubości 0,4mm chroni przed samym promieniowaniem. Warto też zwrócić uwagę przed zakupem parawanów, czy spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa, i aby były one niepalne. Jest to bardzo ważne przy pracy spawalniczej.

Parawany spawalnicze można kupić w dowolnych wymiarach oraz konfiguracjach, jak również odpowiedniej grubości. Warto więc zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia na stanowisku pracy, by zapewnić pracownikom bezpieczeństwo oraz komfort potrzebny przy pracy ze spawarką.

Parawany spawalnicze: ekranypcv.pl